KRYZYS TO NIE CHOROBA

Kryzys  ze względu na to, iż zazwyczaj niesie za sobą cierpienie, zranienie jest trudnym tematem do rozmów.  Boimy się tego słowa, unikamy go. Nie jest on jednak ani chorobą ani zaburzeniem psychicznym może jednak wybić nas z naturalnej równowagi psychologicznej, jak również czasowo zmienia nasze funkcjonowanie.

Czym jest zatem kryzys psychologiczny? – jest stanem w jakim się znajdujemy, a jaki powstał w wyniku subiektywnie dla nas trudnej sytuacji. Sytuacji która nas przytłacza; sytuacji na którą nie potrafimy znaleźć rozwiązań i wydaje nam się, że nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z nią .

Czy oznacza to jednak, że nie mamy na niego nie reagować? Udawać, że nic się dzieje, albo, iż samo minie? 

Wyobraź sobie sytuację, w której dowiadujesz się, że ktoś bliski tobie jest ciężko chory albo umiera czy też dowiadujesz się o zdradzie. Zalewasz się potem, nie wiesz jak zareagować lub czujesz złość – potężny wachlarz emocji w jednej sekundzie masz przed sobą.  Jedna wiadomość, jedno nagłe, niespodziewane zdarzenie wywraca cały Twój świat do góry nogami. Co teraz? – pytasz siebie czując jak nogi wrastają Ci w ziemię. Emocje biorą nad nami górę i często nie rozumiemy naszego zachowania. A towarzyszące temu poczucie niemocy i beznadziei przywodzi różne myśli: “Nie dam rady!”, “ Mam dosyć!”, „Nie udźwignę tego….” .  Pojawia się coraz więcej myśli kłębiących się w naszej głowie. Nie pozwalają nam zasnąć, osłabiają nasze zdolności do pracy, jeść a nawet rozmawiać nam się nie chce. Wiemy, że coś dzieje się z nami i nie daje nam to spokoju, a czas działa na naszą niekorzyść. Czujemy, że powinniśmy coś z tym zrobić, ale jesteśmy tak zmęczeni i wyczerpani, że nie mamy siły już na nic. Działające bodźce, które do nas docierają z zewnątrz wcale nie muszą być silniejsze i mocniejsze – to my nie mamy siły. 

Pamiętaj !

Kryzys to nie choroba ani zaburzenie!

Jest on reakcją zdrowego, na ogół dobrze funkcjonującego człowieka na sytuację trudną której doświadczył. 

Jest on specyficzną, subiektywna odpowiedzią na to co się dzieje w naszym życiu często wybijając nas z naturalnej równowagi psychologicznej  i czasowo zmieniając nasze funkcjonowanie. 

Kryzys jest naturalnie wpisany w tok życia każdego z nas niezależnie od płci, statusu społecznego, ekonomicznego, wykształcenia i doświadczenia.

Kryzysy mają swoją dynamikę, etapy, przebieg i na szczęście są ograniczone w czasie.

Kryzysy często stanowią moment zwrotny w naszym życiu niosąc w sobie potencjał rozwojowy. Dodatkowo odpowiednie zaopiekowanie chroni nas przed nieadaptacyjnymi sposobami radzenia sobie z nim, jak również przeciwdziała rozwojowi depresji, zaburzeniom lękowym,  zaburzeniom nastroju czy też chorobom psychosomatycznym. 

To jak silnie zareagujesz na dane zdarzenie kryzysowe zależy od twojego subiektywnego odczytu sytuacji, która nieoczekiwanie wystąpiła, a nie od zdarzenia jakiego doświadczasz czy doświadczyłeś.

Wspieraj! To pomaga

“ W każdym kryzysie ukryta jest szansa. “

Eckhart Tolle

1 myśl na “KRYZYS TO NIE CHOROBA”

  1. Świetny text, odczarowuje nieco negatywny wydźwięk słowa „Kryzys” 🙂 bo przecież zmiana równie dobrze może nieść samo dobro. Jednak moim zdaniem słowo
    to powinno zostać zastąpione w języku polskim nowym słowem pozytywnym choć trochę… By już w samej nazwie nieść nadzieję na zmianę na lepsze… Bo przecież wszelkie nasze zmiany w konsekwencji dostarczają nam wiedzy o nas samych i o świecie wokół 🙃 kryzys to chwilowe lub dłuższe zachwianie dotychczasowego porządku, które nieuchronnie niesie ze sobą zmianę …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *