STRATA BRATA LUB SIOSTRY

Uczucie żalu lub ogromne poczucie straty to naturalne reakcje na utratę kogoś ważnego w naszym życiu. Utrata brata lub siostry jest szczególnie trudna, a ból jaki czujemy po starcie rodzeństwa może być ogromny. 

Często czytamy o smutku spowodowanym utratą mamy, taty, męża, żony sporadycznie o utracie rodzeństwa. Czy śmierć brata lub siostry różni się od innych rodzajów strat? Dlaczego tak mało się mówi o utracie rodzeństwa? Jak długo należy opłakiwać i jak radzić sobie z żałobą rodzeństwa?

Nasze rodzeństwo znamy najprawdopodobniej dłużej i bliżej niż jakąkolwiek inna osobę w naszym życiu. Razem śmiejemy się, dzielimy wspólne tajemnice i sekrety. Dzielimy i współtworzymy wspólne wspomnienia jak  smak sernika pieczonego przez babcię, zepsuty samochód podczas podróży wakacyjnej, chorobę ojca czy śmierć matki. To właśnie te wspomnienia często umacniają więzi między rodzeństwem.  Relacja z rodzeństwem jest wyjątkowa, a tracąc brata lub siostrę tracimy część naszej tożsamości. 

Śmierć rodzeństwa należy do tzw. “żałoby pozbawionej praw”. Dlaczego “nieuprawnionej”? –gdyż  tak naprawdę gdy umiera nasze rodzeństwo, niewiele osób daje nam prawo do żałoby.   O ile społeczeństwo daje nam prawo do doświadczania smutku, żalu i żałoby po śmierci matki, ojca, męża, żony czy też dziecka, o tyle żałoba po śmierci brata lub siostry nie jest już tak oczywista – pisze Kenneth J. Doka w jednej ze swoich książek. A przecież to właśnie z bratem, siostrą spędzamy pierwsze, jeśli nie najważniejsze lata swojego życia.

Dlaczego rodzeństwo jest wyjątkowe

Rodzeństwo odgrywa szczególną rolę w naszych rodzinach. Często są to nasi najlepsi przyjaciele. Walczymy z młodszym rodzeństwem, uczymy się od starszego rodzeństwa, bawimy się z naszymi braćmi i siostrami i rywalizujemy z nimi. To z nimi najczęściej dzielimy najskrytsze emocje. To sprawia, iż relacje z naszymi braćmi i siostrami są szczególne i wyjątkowe.  Te relacje różnią się od relacji z naszymi rodzicami, innymi krewnymi, a nawet naszymi dziećmi.

Utrata rodzeństwa jest ignorowana

Niewiele uwagi  poświęca się tematowi śmierci brata lub siostry i jak ona wpływa na rodzeństwo. 

Po śmierci  syna lub córki społeczność skupia się zazwyczaj wokół rodziców aby ich wesprzeć. Przyjaciele, sąsiedzi i członkowie rodziny skupią się na przynoszeniu jedzenia, wykonywaniu telefonów i pomaganiu rodzicom. 

Śmierć dziecka to straszna i tragiczna strata, której nie należy lekceważyć, tak samo jak  prawa rodzeństwa do przeżywania żałoby. Często słyszę, od dorosłych klientów, że muszą być silni dla rodziców. Zdarzają się również przypadki, że to dziecko staje się opiekunem swojego rodzica w żałobie.   Nie ma czasu wtedy na własne przeżycie straty. Jesteśmy wtedy pozostawieni samym sobie – nikt nie dostrzega naszego smutku i bólu.

Jaki wpływ na ciebie ma śmierć rodzeństwa?

Niezależnie czy przyczyną śmierci jest przedłużająca się choroba, czy też wypadek samochodowy utrata rodzeństwa może być wstrząsająca. Możesz mieć wrażenie, że życie jest bezsensu lub wywróciło się do góry nogami. Jesteśmy mentalnie przygotowani na utratę rodziców lub dziadków, ale nie naszego brata lub siostry. Nasze rodzeństwo jest jak nasi rówieśnicy i spodziewamy się, że będą przy nas zawsze.

Wspólnie dorastając doświadczyliśmy codziennego rytmu życia wraz z nimi dzieliliśmy urodziny, święta i inne specjalne wydarzenia. To oni byli świadkami kłótni rodziców, naszych przeprowadzek, związków czy narodzin naszych dzieci. 

Śmierć rodzeństwa to również zmiany w każdym aspekcie naszego  życia. 

Zmiany w dynamice rodziny

Kiedy umiera rodzeństwo, role i obowiązki mogą się zachwiać. Jeśli twój brat był głową rodziny, kto teraz przejmuje tę rolę? Twój niepokój związany z nową dynamiką rodziny może zwiększyć Twój smutek.

Utrata bliskiego związku

Ponieważ rodzeństwo jest często głęboko ze sobą powiązane, mogłeś stracić zarówno siostrę, jak i swoją najlepszą przyjaciółkę. Jeśli pracowałeś w firmie rodzinnej, strata brata może również oznaczać utratę kumpla z firmy.

Głęboka wina 

Jeśli twoja młodsza siostra zmarła, możesz czuć poczucie winy, że to właśnie ją spotkało, a nie ciebie. Ci, którzy tracą rodzeństwo, często czują się winni z powodu kłótni w dzieciństwie i braku możliwości przeprosin. Jeśli jako dorosły byłeś odseparowany od swojego rodzeństwa, możesz czuć się winny, ponieważ jest już za późno na słowo “Przepraszam”.

Samotność

Przyjaciele i dalsza część rodziny mogą cię unikać, ponieważ nie wiedzą, co powiedzieć. Inni mogą powiedzieć niewłaściwe rzeczy, takie jak „Jest w lepszym miejscu” lub „Daj mi znać, jak mogę pomóc”.

Strach przed rozwojem choroby

W przypadku rodzeństwa, które chorowało np. na raka dochodzi strach przed rozwojem choroby. Do twojego żalu i smutku z powodu cierpienia, przez które przeszła twoja ukochana osoba dołącza teraz strach, że i u ciebie lub u innego rodzeństwa zostanie zdiagnozowana śmiertelna choroba.

Jak długo trwa żałoba?

Nie ma „normalnej” ilości czasu na opłakiwanie utraty rodzeństwa. W miarę upływu czasu smutek powinien osłabnąć i powinieneś być w stanie funkcjonować. Nie oznacza to jednak, że żal zniknie całkowicie. Z czasem zaczniesz znajdować szczęśliwe i radosne chwile i wrócisz do swojego codziennego życia.

Dla niektórych jednak uczucia straty są tak intensywne, że stają się wyniszczające. W skomplikowanej żałobie bolesne emocje poważnie zakłócają życie i wybijają z normy. Reakcje są nadmierne, obsesyjne i intensywne. W przypadku powikłanej żałoby ludzie nie są w stanie wznowić życia w zdrowy sposób i wymagają profesjonalnego wsparcia zewnętrznego.

Radzenie sobie z żałobą po śmierci rodzeństwa

Poniżej znajdziesz  kilka sposobów, które pomogą Ci poradzić sobie z żalem i znaleźć sposób na przezwyciężenie straty.

 • Bądź dla siebie miły i delikatny
 • Daj sobie czas na wybrzmienie emocji. 
 • Odpoczywaj i śpij więcej. Osoby w żałobie mogą czuć się bardziej wyczerpane fizycznie i emocjonalnie.
 • Daj sobie prawo do odczuwania bólu i smutku
 • Spędzaj czas z rodziną i przyjaciółmi
 • Rób małe rzeczy, które cię uszczęśliwiają. Pracuj w ogrodzie, graj w gry na telefonie i włącz małe przyjemności z powrotem do swojego życia.
 • Pozwól sobie na radość. Nie wstydź się tańczyć i uśmiechać się.  
 • W odpowiednim dla siebie tempie powracaj do rutyny. Jedz regularnie, chodź na spacer i wznawiaj pracę.
 • Skoncentruj się na duchowości i kreatywności. Ważne jest, aby skierować swoją energię na robienie rzeczy, które przynoszą Ci radość. To idealna okazja, aby wykorzystać swoją kreatywność. Możesz pisać wiersze, malować, a nawet napisać list do ukochanej osoby.
 • Stwórz rytuał w pamięci rodzeństwa. Może to być coroczny udział w badaniu nad rakiem piersi, jeśli twoja siostra zmarła na raka piersi.
 • Zrób coś, by uhonorować życie swojego rodzeństwa. Jeśli twój brat strzelił do kosza i bawił się z przyjaciółmi w sąsiednim parku, możesz podarować ławkę jako pomnik. Celem jest uhonorowanie pamięci twojego rodzeństwa.
 • Dołącz do grupy wsparcia. Inni też przechodzą przez to, kim jesteś. Grupy wsparcia mogą zapewnić Ci bezpieczną społeczność, w której możesz opłakiwać żałobę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *